Klatka dla świnki morskiej

Klatka dla świnki morskiej
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Nabywając świnkę morską musimy jej zapewnić odpowiednie mieszkanko. W tym celu najlepszy będzie zakup klatki. W zależności od ilości zwierzaków powinna mieć odpowiedni rozmiar. Oczywiście należy pamiętać, że pupil spędzi w niej większość swojego życia, tak więc musi mieć zapewnione jak najdogodniejsze warunki, aby mógł czuć się bezpiecznie i komfortowo. Najkrótsza dopuszczalna długość klatki to 60 cm, lecz rzecz jasna im większa tym lepsza. Jeżeli nie mamy warunków mieszkaniowych na klatkę większą zawsze można zakupić dwupoziomową.

Najodpowiedniejsza klatka dla świnki morskiej powinna składać się z kuwety oraz klatki z prętów. Pręty te powinny być dosyć grube (cienkie mogą zostać przegryzione) oraz przede wszystkim ocynkowane, a nie pomalowane. Świnki, jak to gryzonie, mają tendencje do przygryzania różnych rzeczy, tak więc istnieje możliwość zatrucia się obgryzioną farbą. Dobrze by było aby kuweta była dosyć głęboka (co zmniejsza ilość rozsypywanych na zewnątrz trocin) oraz by można było ją rozdzielić z samą klatką, co ułatwia czyszczenie wewnątrz i montowanie wyposażenia klatki. Najwygodniej aby drzwiczki znajdowały się u góry (ułatwienie dla właściciela) oraz z boku – można nauczyć wówczas świnkę aby sama wychodziła i wracała do klatki.

Należy uważnie wybrać miejsce w mieszkaniu, gdyż klatka dla świnki morskiej nie powinna stać w przeciągach, w pobliżu grzejników ani w zbyt nasłonecznionym miejscu. Nie należy także jej izolować od toczącego się w domu życia towarzyskiego, lecz miejsce gdzie ciągle ktoś się kręci (np. przedpokój) także nie będzie odpowiednie. Najlepiej ustawić klatkę w pokoju dziennym (nie w kuchni) oraz jak najniżej (często zdarza się, że świnki mają lęk wysokości), chociaż nie na samej podłodze, od której może być chłodno.

Klatkę obowiązkowo należy wyposażyć w miseczkę na karmę, poidełko (najlepiej automatyczne). Przyda się także hamak, paśnik (zewnętrzny bądź ułożyć sianko wewnątrz). Świnka lubi także się chować, a zwłaszcza gdy się czegoś przestraszy tak więc będzie zadowolona z domku (drewniany bądź plastikowy).

Niepolecanym mieszkankiem dla świnek morskich jest akwarium. Nie dość, że jest trudne do utrzymania w czystości i nieporęczne to wewnątrz jest po prostu duszno. Świnki są bardzo skłonne do przeziębień, a przebywając wciąż bez wentylacji w oparach jedzenia, odchodów i ściółki mogą być narażone na choroby zarówno skóry jak i układu oddechowego. W momencie gdy świnka biega po pokojach, wystarczy lekki przeciąg aby się przeziębiła.

Najnowsze wpisy:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top